Nordix.cz - nordic walking, termoprádlo, funkční prádlo a outdoor vybavení
Určitě nebudu daleko od pravdy, když si dovolím mluvit za většinu, že se každý rád podívá na muže či ženu, kteří mají vytrénované tělo. Na břiše se rýsují pohledně vypadající svaly (lidově se říká „pekáč buchet“), při pohledu na lýtkové svaly se Vám nechce zvedat hlava výše a pohled na bicepsy a tricepsy při zapnutí, no prostě radost. Ne všichni však tvrdě dřeme, proto obdiv všem vytrénovaným lidem. Rád bych zde zmínil jaké jsou výhody takto vytrénovaných těl:
Spousta lidí má zájem si nějakou sportovní aktivitu nalézt a s větší či menší pravidelností ji vykonávat. Na začátku si však pokládají otázku jakou aktivitu zvolit. Jak jsem psal výše, aktivita v optimální případě by měla být pravidelná, tedy cyklického charakteru. Mezi vhodné aktivity cyklického typu bez velkých nároků na vybavení či vytrénovanost můžeme zvolit chůzi, s nordic walking holemi či bez, běh, jízdu na kole či plavání. V případě zdravotních komplikací či nejistoty s volbou aktivity doporučuji Váš výběr konzultovat s lékařem, který by Vám měl dát doporučení na určité aktivity, případně Vám doporučit specialistu na sport.
Plavání patří mezi jednu z nejoptimálnějších pohybových aktivit, pokud je vykonávaná technicky správně. V případě chybné techniky může docházet k bolesti páteře (např. zalomená hlava u plaveckého stylu „prsa“). Jednoznačně však plavání má naše doporučení a doporučujeme ho vykonávat i jako regenerační a uvolňovací aktivitu (zpříjemnit se dá i posezením ve vířivce). Plavání má však jednu velkou nevýhodu a to, že jste vázaní na plavecký areál, tedy není možné ji vykonávat kdykoliv.
Cyklistika patří rovněž mezi velmi oblíbené a masově rozmožené pohybové aktivity a v kombinaci s plaváním tvoří velmi harmonickou dvojici. U cyklistiky však apelujeme na zvýšenou opatrnost v rámci dnešní uspěchané doby a do určité míry neohleduplnosti ze strany řidičů.
Chůze na rozdíl od běhání nepřináší tolik svalových komplikací. Chodci mají trvalý kontakt se zemí a pohybují se šetrněji než běžci. Ti po letové fázi zatíží své klouby až trojnásobkem své tělesné váhy. Proto není vhodný běh pro obézní lidi, protože je zde obrovský nápor na nejkomplikovanější kloub v těle, kolení kloub, který není na takové extrémy stavěn. Při použití nordic walking hůlek rozdělí chodci svou tělesnou váhu mezi paže a nohy. Tímto dojde k tomu, že odlehčí svému pohybovému aparátu až o 30%. Proto je nordic walking velmi atraktivní a doporučován pro lidi s potížemi páteře, koleny nebo kyčlemi. Zároveň se i zmírní nárazy na vazy a šlachy. Jinak nordic walking může být až o 46% efektivnější než klasická chůze. Důležitá je intenzita cvičení, která vychází z intenzity práce horních končetin, nikoliv z rychlosti chůze.
Náš tip: Pokud máte dobrou fyzickou kondici a Váš pohybový aparát je v pořádku, tak doporučuji zkusit běh s holemi na nordic walking. Je možné zkusit i různé obměny typu skákání, ale vždy za opory nordic holí. Uvidíte, že i nordic walking dokáže být fyzicky náročný.
Výše uvedené aktivity patří mezi tzv. aerobní pohybové aktivity. To jsou takové aktivity, které mají po delší době vyšší příjem kyslíku. Pásmo aerobní frekvence leží okolo 60% naší maximální tepové frekvence s maximem do 75-80%.
Trénink v aerobní zóně
Trénink v anaerobní zóně (pro vrcholové sportovce)
Ve dnech 7.-16.6. je z důvodu dovolené prodejna zavřena a také nebude probíhat expedice....
Již tuto sobotu 7.6. se v Řevnicích u Prahy koná velmi zajímavá akce, kde Vás seznámí...
V období 23.12.2013 - 1.1.2014 je prodejna uzavřena. Příjemné prožití Vánoc a...